آخرین مطالب

پوری‌حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی:

چرا کاری می‌کنیم بخش خصوصی مخفی زندگی کند یا از ایران برود؟ اقتصاد

چرا کاری می‌کنیم بخش خصوصی مخفی زندگی کند یا از ایران برود؟

  بزرگنمایی:

پوری‌حسینی گفت: با وضع موجود بخش خصوصی می‌گوید من این‌قدر توانِ مالی دارم همان بهتر که مخفیانه زندگی کنم، اگر هم لازم شد و خواستم فعالیت کنم بروم خارج از کشور.

به گزارش خریدار، در شرایط فعلی اقتصاد از یک‌سو نوسانات نرخ ارز و طلا و از سوی دیگر کند شدن روند خصوصی‌سازی، اعتماد بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در بنگاه‌های دولتی که در فهرست واگذاری هستند را خدشه‌دار کرده و درنهایت باید در انتظار خروج سرمایه‌ها از کشور باشیم.

میرعلی اشرف پوری‌حسینی رئیس سازمان خصوصی‌سازی ضمن تأکید بر شفافیت و دقت هرچه‌تمام‌تر این سازمان در امر واگذاری بنگاه‌های دولتی می‌گوید: من فقط مجری هستم و مجریِ امینی هستم، مجری قاطعی هستم یعنی اجازه نمی‌دهم کسی در اجرای قانون، منویاتش را به ما تزریق کند.

پوری‌حسینی اظهار کرد: نیوتن یک‌جمله‌ای دارد می‌گوید وقتی من کیف‌دستی‌ام را این‌طور تکان می‌دهم همهٔ کُراتِ آسمان تکان می‌خورند، به‌هرحال وقتی‌که در قوانین فیزیک آدم کیف‌دستی‌اش را تکان بدهد کرات تکان می‌خورند، وقتی در سازمان خصوصی‌سازی یک کسی می‌آید سهم می‌خرد و این‌قدر مورد هجمه قرار می‌گیرد و این‌قدر مورد کنکاش قرار می‌گیرد طبیعی است در روند خصوصی‌سازی بی‌تأثیر نیست و نارضایتی او در تمام فضای ذهنی بخش خصوصی تأثیرگذار خواهد بود.

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به روند اجرای خصوصی‌سازی در سازمان متبوع خود می‌گوید: اگر رفتار نظام با خریدارانِ سهام دولتی، رفتارِ حساب‌شده‌ای نباشد این چشمه می‌خشکد، اگر یک عده‌ای در بخش خصوصی به دولت، به وزارت اقتصاد و به سازمان خصوصی‌سازی اعتماد می‌کنند، در مزایده شرکت می‌کنند و اعتقاددارند که سازمان خصوصی‌سازی امین آن‌هاست چرا به این اعتماد و اعتقاد خدشه وارد می‌کنیم؟

وی افزود: ما در مرحله مزایده همهٔ پاکت‌ها را در مقابل چشم ‌همه متقاضیان باز می‌کنیم؛ یعنی این‌طور نیست که برویم در یک اتاق دربسته و سربسته، به‌طور مثال زمانی که ما جایگاه‌های سوخت را می‌فروختیم 500 نفر شرکت کرده بودند استان به استان آوردیم و در جلسه نشاندیم. یکی‌یکی پاکت‌ها را در مقابل چشمانِ تمام آن‌ها باز کردیم که ببینند قبلاً باز نشده بود. صورت‌جلسه کردیم، شما یک نفر را پیدا نمی‌کنید که بگوید من نسبت به برگزاری مزایده در سازمان خصوصی‌سازی معترض هستم.

جنس اعتراضات به مزایده‌های خصوصی‌سازی
پوری‌حسینی ادامه داد: البته طبیعی است بازندگان علیه کسی که برنده می‌شود موضع می‌گیرند، اما این‌طور نیست که بگویند مزایده باطل است و تقلب صورت گرفته، اغلب اعتراضات این‌گونه است که می‌گویند قیمت پایه پایین بوده مزایده را به هم بزنید دوباره برگزار کنید که من بتوانم این بار برنده شوم. این دیگر عادتِ کسانی است که در مزایده برنده نمی‌شوند که مجدداً این شانس را برای خودشان تکرار بکنند.

معاون وزیر اقتصاد در ادامه افزود: شرکت‌کنندگان در مزایده‌های سازمان خصوصی‌سازی می‌دانند این سازمان امانت‌دار است، ما در برگزاری مزایده‌هایمان اطلاعات هیچ‌کسی را به کسی ندادیم کاملاً شفاف و سالم مزایده‌ها را برگزار کردیم، اما یک نفر از بخش خصوصی بالا می‌آید برنده هم می‌شود. کاملاً قانونی، قیمت پایه قانونی، آگهی قانونی، مزایده قانونی، ابلاغ برنده قانونی، ابلاغ قرارداد قانونی، الآن من این شرکت را خریدم اگر قرار باشد مدام مزاحم من شوند که اینجا آن‌طوری بوده آنجا آن‌طوری بوده، شاید این‌طوری یا آن‌طوری شود! می‌گویم آقا رهایمان کنید دیگر! به‌جای اینکه به ما کمک کنید و استقبال کنید از اینکه بخش خصوصی می‌آید شانه‌اش را می‌دهد زیر بارِ دولت و می‌گوید دولت تو کنار برو و به کارهای اصلی برس من بارِ تو را حمل می‌کنم به‌جای اینکه استقبال بکنید ما را لِه و خراب می‌کنید!؟ مدام هرروز سؤال! خب بخش خصوصی خسته می‌شود.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برای جذب سرمایه‌های بخش خصوصی به مزایده و خرید بنگاه‌های دولتی چه باید کرد گفت: امیدواریم در یک نگاهِ ملی همهٔ ما از اصل 44 حمایت بکنیم، بخش خصوصی را به این کار تشویق بکنیم و حامی بخش خصوصی باشیم. البته این عرایض من معنایش این نیست که خدایی نکرده اگر کسی پایش را کج گذاشت و دزدی کرد، اختلاس کرد، کارِ خلافی کرد چشممان را ببندیم و بگوییم نه چون تو از دولت سهم خریدی هر کاری دوست داری بکن! نه اگر کسی جرمی مرتکب شده است، متناسب با جرمش سزایش را ببیند، اما اگر جرمی مرتکب نشده است او را اذیت نکنیم و بگذاریم به فعالیتش ادامه بدهد.

فرار سرمایه‌ها و ترس از خصوصی سازی
پوری‌حسینی با اشاره به ارتباط بین انتقادات سال قبل درباره سازمان خصوصی و فرار سرمایه‌ها اظهار کرد: بااینکه ما هدف اصلی این حملات بودیم اما احساس می‌کنم بخش خصوصی هم در این وقایع آسیب دید. امیدواریم در سال 98 این آسیبی که بخش خصوصی دید به حداقل برسد. طبق قانون همهٔ بنگاه‌های گروه یکیِ باقیمانده و همهٔ بنگاه‌های گروه دو که خارج از 20 درصد دولت هستند، باید در فهرست واگذاری قرار بگیرند.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی افزود: آمار در سایت ما وجود دارد، یعنی هر آن چیزی که تا به امروز واگذار نشده که بالغ‌بر 500 عنوان بنگاه است همه در فهرست واگذاری هستند، همه باید واگذار شوند و امیدواریم با تقویت ارکان و باملاحظه‌ای که عزیزان خواهند فرمود ان‌شاءالله امسال هیئت واگذاری باقدرت وارد میدان شود و طبق قانون راه را برای اجرای بهتر اصل 44 باز کند.

وی تأکید کرد: می‌گویند سرمایه بسیار فرّار است، یک‌لحظه احساس ناامنی بکند زود ازآنجا فرار می‌کند، بدیهی است که اگر کسی دوست دارد در کشور خودش سرمایه‌گذاری کند اوضاعی ببیند که فکر کند من این‌قدر توانِ مالی دارم همان بهتر که مخفیانه زندگی کنم، اگر هم لازم شد و خواستم فعالیت کنم بروم خارج از کشور، این برخلاف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، ما قرار است توانمندیِ داخل کشورمان را گسترش بدهیم نه این‌که آن را تضعیف بکنیم منتها بعضی‌ها از سرِ دلسوزی یک کارهایی می‌کنند که متأسفانه نتیجهٔ عکس حاصل می‌شود.

از اجرای قانون کوتاه نمی‌آیم
معاون وزیر اقتصاد در سازمان خصوصی‌سازی در پایان نقش خود در خصوصی‌سازی را این‌گونه تشریح کرد: درست است که من هدف اصلی انتقادات آقایان بودم و بیشتر من را می‌کوبند، به‌جای اینکه سؤال آن‌ها را هیئت واگذاری جواب بدهد، من جواب می‌دادم. به‌جای اینکه هیئت واگذاری از قیمت دفاع کند، من دفاع می‌کنم، به‌جای اینکه هیئت واگذاری از اهلیت دفاع کند، من دفاع می‌کردم و من به نیابت از هیئت واگذاری دفاع می‌کردم. چون این کارها کارِ من نبود، نه تصویب قیمت پایه کار من است و نه تصویب اهلیت پای من است و نه تصویب شرایط واگذاری، من فقط مجری هستم و مجریِ امینی هستم، مجری قاطعی هستم یعنی اجازه نمی‌دهم کسی در اجرای قانون، منویاتش را به خصوصی‌سازی تزریق کند و ما هم تسلیم شویم بگوییم چشم، نه این کار را نمی‌کنم و قانون را خیلی محکم اجرا می‌کنم؛ اما قانون را کسی دیگر می‌نویسد، قیمت پایه را کسی دیگر می‌نویسد، شرایط را کسی دیگر می‌نویسد من نمی‌نویسم اما من با دقت و حساسیت هرچه‌تمام‌تر آن مصوبه‌ و قانونی را که دارم اجرا می‌کنم و تا پایان محکم از آن دفاع می‌کنم.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

مقاوم سازی اقتصاد داخلی از طریق رونق تولید میسر می شود

فرار مالیاتی نیز یکی از مصادیق پول شویی است

هدف از امضای تفاهم‌نامه همکاری با اتاق بازرگانی تهران، رونق تولید است

استفاده از ظرفیت‌های بخش تعاون سبب بهبود وضعیت استان می‌گردد

توسعه مدل نوین کسب و کار بانک رفاه با بهره گیری از ظرفیت های استارتاپ ها

بازدید مدیرعامل و اعضای هیات مدیره از روند مصاحبه با پذیرفته شدگان در بانک ملی ایران

با عضویت در طرح خرید آنلاین اقساطی بانک‌‌پاسارگاد، محصولات خود را با تضمین بفروشید

پرداخت خودکار قبض همراه اول با «بانک پرداخت» بانک صادرات ایران

نشست بررسی روند ساخت مجتمع فولاد تربت حیدریه با حضور وزیر صمت

تکمیل زنجیره تولید فلزات استراتژیک در کشور

راه اندازی طرح های فریت سازی و بسته بندی کاشی زرین خراسان

امضای تفاهمنامه همکاریهای مشترک بانک صنعت و معدن و استانداری خراسان شمالی

شرکت فولاد آلیاژی کیمیای صبا با تسهیلات بانک صنعت و معدن افتتاح شد

منابع قرض الحسنه، مهمترین راه حل نجات تولید

تداوم پذیرش بیمه خودروهای صفر کیلومتر سایپا، از استقرار واحد‌های سیار فروش در مقابل این کارخانه

به روزرسانی فهرست دریافت کنندگان ارز نیمایی و دولتی

رشد ٣٧ درصدی بیمه نوین در سه ماهه نخست سال جاری

اتاق شیشه ای در انتظار صنعت بیمه است

مدیرعامل بانک صنعت و معدن از تخصیص 21 هزار میلیارد ریال تسهیلات به طرح های تولیدی این استان خبر داد

تمدید عرضه اوراق گواهی سپرده 18 درصدی در بانک پارسیان

آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه بانک انصار

بانک سامان، سهامداران خود را به مجمع دعوت کرد

امضای تفاهم‌نامۀ ایجاد ظرفیت تولید 10 میلیون تن فولاد در منطقۀ ویژۀ اقتصادی خلیج‌فارس

بومی سازی در فولاد مبارکه محصول همبستگی و مایۀ افتخار است

تسهیلات 60 میلیارد ریالی بانک توسعه صادرات برای رونق تولید شرکت شیر پگاه لرستان

افزایش اعتبارات بانک صادرات ایران برای فولادی‌ها در قالب طرح «طراوت»

تاکید مدیر عامل بانک ملی ایران بر تسریع در پرداخت تسهیلات به هموطنان سیل زده

شناسایی نیازها در نمایشگاه نهضت ساخت داخل

ثبات لازم در بازار ارز برقرار است

اطلاعیه بانک مرکزی در خصوص رمز ارزها

حمایت از بخش تولید موجب رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار خواهد شد

تاکید معاون مدیرعامل بانک ملی ایران بر لزوم تقویت آموزش در حوزه پدافند غیرعامل

​مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت بانک صادرات ایران ٣٠ تیر ٩٨ برگزار می‌شود

حمایت از صادرات کشور با ارائه خدمات متنوع بانکی

امضای تفاهم‌نامه همکاری بانک توسعه تعاون و تعاونی آموزشی راه رشد

مدیر عامل هلدینگ صنایع معادن ماهان منصوب شد

نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید مورد حمایت مجلس

ضمانتنامه ها یکی از مهمترین و کم ریسک ترین منابع درآمدی بانک هاست

بازدید معاون وزیر صمت از مجتمع صنعتی چادرملو

تجلیل و تقدیر از مهندس محمود مصری نژاد مدیر مجتمع صنعتی چادرملو

بانک سامان، سهامداران خود را به مجمع دعوت کرد

کد ستاره 10 ستاره 117 مربع فقط سقف قطع میان دوره مشترکان دائمی را بالا می برد.

بررسی اجزای نقدینگی در پایان سال 1397

پیش بینی راه اندازی کارخانه تولید آهن اسفنجی اردکان در شهریورماه

بکارگیری صحیح الگوی تعاون می‌تواند منجر به اشتغال زایی، توسعه و رونق تولید گردد

هم اندیشی بانک های دولتی برای کمک به توسعه خراسان شمالی در بانک ملی ایران

​زلزله مسجد سلیمان خدمت‌رسانی بانک صادرات ایران را متوقف نکرده است

مدیرعامل بانک صنعت و معدن به استان کرمانشاه سفر می کند

اعطای تسهیلات قرض الحسنه اشتغالزایی بانک رفاه به معرفی شدگان کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی

ذوب آهن اصفهان در سال گذشته بالاترین سودخالص از زمان تاسیس را داشته است