آخرین مطالب

وزیر امور اقتصادی و دارایی:

تحقق شعار رونق تولید نیازمند انسجام همه ارکان جامعه و بکارگیری روش های نوآورانه و هوشمند است اقتصاد

تحقق شعار رونق تولید نیازمند انسجام همه ارکان جامعه و بکارگیری روش های نوآورانه و هوشمند است

  بزرگنمایی:

وزیر امور اقتصادی و دارایی در گردهمایی سراسری معاونین و روسای سازمان های وابسته و مدیران کل ستادی و استانی وزارت اقتصاد به منظور تبیین برنامه ها و ماموریت های پیش رو در سال 1398 تاکید کرد: موضوع رونق تولید، در شرایط اقتصادی حاضر یک نیاز ضروری و اجتناب ناپذیر است.

به گزارش خریدار به نقل از روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران، به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند در این جلسه که در محل این وزارتخانه برگزار شد، اظهار داشت: وزارت اقتصاد باید برای ایفای نقشی ویژه، اساسی و موثر در رونق تولید از تمامی ظرفیت های خود در نظام بانکی، صنعت بیمه، خزانه داری، مناطق آزاد و بورس، حداکثر بهره برداری را انجام دهد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اهمیت نامگذاری سال جدید به عنوان سال رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری تاکید کرد: تحقق این شعار در شرایط فعلی نیاز به عزم، اراده، هم افزایی، همفکری و هماهنگی همه ارکان نظام دارد.
دژپسند در ادامه با اشاره به ویژگی ها و اقتضائات سال 1398، یکی از وجوه سال پیش رو را، تداوم وجود برخی تنگناها در ورود درآمدهای کشور از خارج در قالب صادرات نفت و یا محصولات غیر نفتی خواند و گفت: همه تلاش دشمن این است که نتوانیم کالاها و محصولاتمان به ویژه نفت را صادر کنیم که خوشبختانه به این هدف به ویژه در بخش صادرات غیر نفتی نرسید.
وزیر اقتصاد یکی دیگر از اقتضائات سال جدید را محدودیت در ورود منابع، در قالب مبالغ حاصل از صادرات، فاینانس و یا سرمایه گذاری مستقیم خارجی خواند و گفت: وقتی بخشی از درآمد های دولت، به این ترتیب مورد تهدید قرار می گیرد، باید به دنبال افزایش درامد از محل دیگر منابع مانند اوراق خزانه و افزایش درآمدهای مالیاتی رفت البته مشروط به اینکه به تولیدکنندگان و فعالین اقتصادی با عملکرد شفاف فشار وارد نشده و این مهم با گسترش پایه مالیاتی، جلوگیری از اجتناب و یا فرار مالیاتی تحقق یابد.
وی با یادآوری اینکه تمام تلاش ما این است که مراقبت کنیم بخش تولید به مشکل بر نخورد و قطعا به همین سبب جلو وارد آوردن فشار مضاعف مالیاتی به این بخش را خواهیم گرفت، تاکید کرد: به سازمان مالیاتی ماموریت داده ام با سرعت بخشی به فرآیند تکمیل بانک اطلاعاتی خود و اتصال شبکه ای به سایر دستگاه ها تور مالیاتی را گسترده کرده و با شناسایی شخصیت های حقیقی و حقوقی دارای فرار و یا اجتناب مالیاتی امکان افزایش درآمدهای پایدار را برای دولت فراهم سازد.
وزیر اقتصاد تصریح کرد: من معتقدم اگر چرخ تولید بچرخد قطعا چرخ اقتصاد نیز حواهد چرخید. مطمن باشید رونق تولید می تواند موجب افزایش سودآوری تولید کنندگان و حتی افزایش سرمایه گذاری های جدید و ایجاد اشتغال شود که این نیز خود می تواند زمینه افزایش درآمدهای مالیاتی بدون ایجاد فشار مضاعف به بنگاه های اقتصادی را موجب شود.
دژپسند با تاکید بر اینکه از محل جهش ارزی، عوایدی نصیب دولت نخواهد شد، افزود: می توان با اخذ مالیات بر درآمدهای اتفاقی که برای برخی از بنگاه ها از اینگونه محل ها اتفاق می افتد، به دولت و کشور کمک کرد.
وزیر اقتصاد با بیان اینکه در سال جدید فشارهای بیرونی مانند تحریم‌های ظالمانه، یک طرفه و نابخردانه همچنان وجود دارد و برخی از سکانداران آمریکا ادعای تداوم و تشدید آن را دارند، گفت: ما باید با دور اندیشی، تدبیر و سخت کوشی از این موانع سخت به گونه ای عبور کنیم که کمترین تاثیر منفی را در زندگی هموطنان داشته باشد.
وی در ادامه سخنان خود گفت: عملکرد دولت در سال گذشته به صورتی بود که مانع از تحقق برخی پیش بینی ها مبنی بر تورم 55 درصدی شد.
وزیر اقتصاد گفت: باید به دنبال این باشیم که با افزایش بهره وری منابع داخلی کاهش درآمدهایمان از منابع بیرونی را جبران کنیم و در این زمینه، به ویژه بانک ها دارای جایگاه ویژه ای بوده و باید با یک حرکت جهشی، در تامین منابع مالی بخش تولید و رونق آن ایفای نقش کنند.
دژپسند افزود: به اعتقاد من بانک ها، به منظور رونق تولید، باید بگونه ای در تامین مالی عمل کنند که پروژه های واحدهای تولیدی ناتمام بالای 75 درصد، به ویژه واحدهایی که کالای واسطه ای تولید می کنند، تا پایان سال 98 تکمیل شده و به بهره برداری برسند.
وی یکی از راه های حصول به چنین هدفی را واگذاری اموال مازاد بانک ها و پیگیری جدی مطالبات معوق آنها عنوان کرد.
وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تقدیر از عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار بواسطه جهش قابل توجه شاخص های آن به رغم وجود تحریم ها و افزایش نرخ ارز های خارجی، اظهار داشت: در عین حال به اعتقاد من، این کافی نیست و نهاد بازار سرمایه، باید نقش خود را در تامین مالی بنگاه های تولیدی بیش از پیش ایفا کند.
وی یکی از عوامل تحقق شعار رونق تولید در سال 1398 را جهش و عملکرد موفق بازار سرمایه خواند و تصریح کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار باید با طراحی یک برنامه جامع و عملیاتی نقش پررنگ تری در تامین مالی بنگاه ها و واحدهای تولیدی ایفا کرده و سهم خود در تامین مالی بنگاه های اقتصادی را به بیش از 40 درصد برساند.
دکتر دژپسند در ادامه، با اشاره به حوادث تلخ و خسارات ناشی از جاری شدن سیل در روزهای نخست فروردین ماه جاری و ابراز همدردی با خانواده های قربانیان و آسیب دیدگان از این حادثه، عملکرد بیمه های کشور را در جبران خسارت بیمه شدگان، درخشان توصیف کرد و گفت: امیدواریم طرح صندوق بیمه حوادث به سرانجام رسیده و به کل جامعه تعمیم پیدا کند تا از این پس نگران تامین خسارت آسیب دیدگان سیل، زلزله و ... نباشیم.
وزیر اقتصاد با بیان اینکه لایحه مربوط به صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی، به منظور رفع برخی ابهامات، در دستور کار دولت است، ابراز امیدواری کرد، در نیمه اول سالجاری شاهد به نتیجه رسیدن آن باشیم.
دژپسند اقتصاد کشور را در معرض انواع رخدادهای احتمالی طبیعی و نیز عوامل برون داد همچون تحریم ها خواند و گفت: طرح های جدید بیمه ای، باید طوری طراحی شوند که یک فعال اقتصادی، نگران در خطر قرار گرفتن سرمایه خود در صورت وقوع بلایای طبیعی و یا سیاسی همچون تحریم ها نباشد و پوشش بیمه از سطح «افراد» و «خانوار» به «اقتصاد» کشیده شده و به کل اقتصاد گسترش پیدا کند.
دژپسند در ادامه سخنان خود یکی دیگر از سرمایه های با ارزشی که وزارت اقتصاد متولی آن است را، امکان استفاده اهرمی از دارایی های دولت عنوان و تاکید کرد: با اعمال برنامه های منسجم باید بتوانیم از 10 الی 15 درصد از دارایی های دولت در مسیر رشد، با قابلیت اهرمی بهره مند شویم.
وی در خصوص نحوه فعال کردن دارایی های دولت تصریح کرد: علاوه بر روشهای موجود باید از تجربه سایر کشورها نیز استفاده کنیم.
وزیر اقتصاد با اشاره به نقش موثر مدیران استانی در بکارگیری دارایی های دولت، تاکید کرد: یکی از شاخص های ارزیابی مدیران در سالجاری باید میزان موفقیت مدیران استانی در شناسایی و مولدسازی دارایی های دولت باشد.
دژپسند همچنین با انتقاد از بیمه نبودن بخش بزرگی از دارایی های دولت در حوادث سیل اخیر اظهار داشت: من اخیرا پیشنهاد داده ام که تمامی دستگاههای دولتی ساختمان و تاسیسات خود را در برابر حوادث طبیعی بیمه کنند و امیدوارم در سال پیش رو این پیشنهاد به واقعیت بپیوندد .
وزیر اقتصاد در خصوص سرمایه گذاری خارجی نیز گفت: سرمایه گذاری خارجی یک ضرورت بزرگ است و حتی سرمایه های کوچک چند میلیون دلاری نیز به دلیل انتقال دانش و فناوری می تواند منشاء تحولات بزرگی در کشور باشد.
وی همچنین با اشاره به شرایط جغرافیایی کشورمان و استفاده از ظرفیت بازارهای کشورهای همسایه خاطرنشان کرد: بازار کشورهایی چون عراق و افغانستان و دیگر همسایگان ما می تواند تا سه برابر جمعیت کشورمان فرصت فروش محصولات و تولیداتمان را برای ما فراهم سازد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

توسعه مدل نوین کسب و کار بانک رفاه با بهره گیری از ظرفیت های استارتاپ ها

بازدید مدیرعامل و اعضای هیات مدیره از روند مصاحبه با پذیرفته شدگان در بانک ملی ایران

با عضویت در طرح خرید آنلاین اقساطی بانک‌‌پاسارگاد، محصولات خود را با تضمین بفروشید

پرداخت خودکار قبض همراه اول با «بانک پرداخت» بانک صادرات ایران

نشست بررسی روند ساخت مجتمع فولاد تربت حیدریه با حضور وزیر صمت

تکمیل زنجیره تولید فلزات استراتژیک در کشور

راه اندازی طرح های فریت سازی و بسته بندی کاشی زرین خراسان

امضای تفاهمنامه همکاریهای مشترک بانک صنعت و معدن و استانداری خراسان شمالی

شرکت فولاد آلیاژی کیمیای صبا با تسهیلات بانک صنعت و معدن افتتاح شد

منابع قرض الحسنه، مهمترین راه حل نجات تولید

تداوم پذیرش بیمه خودروهای صفر کیلومتر سایپا، از استقرار واحد‌های سیار فروش در مقابل این کارخانه

به روزرسانی فهرست دریافت کنندگان ارز نیمایی و دولتی

رشد ٣٧ درصدی بیمه نوین در سه ماهه نخست سال جاری

اتاق شیشه ای در انتظار صنعت بیمه است

مدیرعامل بانک صنعت و معدن از تخصیص 21 هزار میلیارد ریال تسهیلات به طرح های تولیدی این استان خبر داد

تمدید عرضه اوراق گواهی سپرده 18 درصدی در بانک پارسیان

آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه بانک انصار

بانک سامان، سهامداران خود را به مجمع دعوت کرد

امضای تفاهم‌نامۀ ایجاد ظرفیت تولید 10 میلیون تن فولاد در منطقۀ ویژۀ اقتصادی خلیج‌فارس

بومی سازی در فولاد مبارکه محصول همبستگی و مایۀ افتخار است

تسهیلات 60 میلیارد ریالی بانک توسعه صادرات برای رونق تولید شرکت شیر پگاه لرستان

افزایش اعتبارات بانک صادرات ایران برای فولادی‌ها در قالب طرح «طراوت»

تاکید مدیر عامل بانک ملی ایران بر تسریع در پرداخت تسهیلات به هموطنان سیل زده

شناسایی نیازها در نمایشگاه نهضت ساخت داخل

ثبات لازم در بازار ارز برقرار است

اطلاعیه بانک مرکزی در خصوص رمز ارزها

حمایت از بخش تولید موجب رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار خواهد شد

تاکید معاون مدیرعامل بانک ملی ایران بر لزوم تقویت آموزش در حوزه پدافند غیرعامل

​مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت بانک صادرات ایران ٣٠ تیر ٩٨ برگزار می‌شود

حمایت از صادرات کشور با ارائه خدمات متنوع بانکی

امضای تفاهم‌نامه همکاری بانک توسعه تعاون و تعاونی آموزشی راه رشد

مدیر عامل هلدینگ صنایع معادن ماهان منصوب شد

نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید مورد حمایت مجلس

ضمانتنامه ها یکی از مهمترین و کم ریسک ترین منابع درآمدی بانک هاست

بازدید معاون وزیر صمت از مجتمع صنعتی چادرملو

تجلیل و تقدیر از مهندس محمود مصری نژاد مدیر مجتمع صنعتی چادرملو

بانک سامان، سهامداران خود را به مجمع دعوت کرد

کد ستاره 10 ستاره 117 مربع فقط سقف قطع میان دوره مشترکان دائمی را بالا می برد.

بررسی اجزای نقدینگی در پایان سال 1397

پیش بینی راه اندازی کارخانه تولید آهن اسفنجی اردکان در شهریورماه

بکارگیری صحیح الگوی تعاون می‌تواند منجر به اشتغال زایی، توسعه و رونق تولید گردد

هم اندیشی بانک های دولتی برای کمک به توسعه خراسان شمالی در بانک ملی ایران

​زلزله مسجد سلیمان خدمت‌رسانی بانک صادرات ایران را متوقف نکرده است

مدیرعامل بانک صنعت و معدن به استان کرمانشاه سفر می کند

اعطای تسهیلات قرض الحسنه اشتغالزایی بانک رفاه به معرفی شدگان کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی

ذوب آهن اصفهان در سال گذشته بالاترین سودخالص از زمان تاسیس را داشته است

بانک سینا 13 هزار نفر را روانه خانه بخت کرد

در نوین سازی شبکه توزیع، هزینه مبادله کالا به نفع مصرف کننده باید کاهش یابد

وجود 3 هزار و 650 واحد پایین دست پتروشیمی در کشور

راه اندازی مراکزی برای حمایت از استارت آپ های فضا پایه در تهران و اصفهان