آخرین مطالب

به همت بانک سامان اتفاق افتاد

بازآفرینی تولید و اشتغال در ذوب‌آهن سپهر شرق بانک و بیمه

بازآفرینی تولید و اشتغال در ذوب‌آهن سپهر شرق

  بزرگنمایی:

 شرکت گسترش خدمات آتیه اندیشان سپهر شرق به‌عنوان یک شرکت خصوصی پیشگام در تولید انواع شمش‌های فولادی است که در زمینی به مساحت حدود 40 هکتار در سال 1388 در شهرک صنعتی خضرلو واقع در شهرستان عجب‌شیر احداث شد. این مجتمع با بهره‌گیری از تکنولوژی کوره‌های القایی قابلیت تولید شمش‌های فولادی با سایز 150*150، 130* 130، 125*125 در طول‌های مختلف را داراست.

این شرکت با بهره‌گیری از 6 ست کوره القایی برای تهیه مذاب از آهن‌قراضه و ماشین‌آلات ریخته‌گری مداوم کیفیت مطلوب را سرلوحه خود قرار داده و با در اختیار داشتن آزمایشگاه کوانتومتری و آزمایشگاه آب‌شده امروز سرآمد تولید باکیفیت در منطقه است.
فرآیندهای این شرکت اعم از تفکیک و فرآوری قراضه به ترتیب در سه سایت فرآوری، تهیه مذاب از قراضه در کوره‌های القایی، انتقال مذاب به کوره‌های پاتیلی و ریخته‌گری و برشکاری را شامل می‌شود.
نقاط قوت شرکت گسترش خدمات آتیه اندیشان سپهر شرق، دسترسی به جاده اصلی ترانزیت، خط آهن، نیروگاه، خطوط انتقال گاز است و همین موضوع این شرکت را از سایر رقبا ممتاز ساخته است. مدیریت این مجتمع در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی افزایش تولید باکیفیت، کاهش ریسک‌های ایمنی و بهداشت و آلایندگی محیط‌زیست، پیاده‌سازی و اخذ استانداردهای ملی و بین‌المللی به‌منظور مدیریت یکپارچه، در رئوس استراتژی خود قرار داده است.
این شرکت به‌عنوان یکی از پتانسیل‌های اقتصادی و تولیدی منطقه در سال 1394 دچار مشکلات فراوانی بود که با تدبیر و حمایت و همراهی بانک سامان توانست بر همه مشکلات اجرایی و مالی فائق آید.
ازاین‌رو گفتگویی با مهندس علیرضا فتحیان مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن گسترش خدمات آتیه اندیشان سپهر شرق در خصوص آخرین وضعیت این شرکت انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید.
•  مهندس فتحیان با تشکر از زمانی که در اختیار ما قرار دادید، لطفاً در خصوص آخرین وضعیت مجموعه تحت کنترل خودتان گزارشی ارائه کنید.
من هم به شما و خوانندگان سلام عرض می‌کنم. در پاسخ به این پرسش باید بگویم که شرکت گسترش خدمات آتیه اندیشان سپهر شرق از ابتدای سال 1395 پس از تحویل گرفتن کارخانه ذوب‌آهن سپهر شرق توسط بانک سامان فعالیت خود را آغاز کرد. کارخانه ذوب‌آهن سپهر شرق، 6 ست کوره ذوب القایی دارد که در حال حاضر 5 ست از این کوره‌ها آماده‌به‌کار و تولید است.
در گذشته و پیش از در اختیار گیری مجموعه توسط بانک سامان، وضعیت کارخانه به‌شدت نامناسب بود و با مشکلات مختلفی مثل حقوق معوق کارکنان و همچنین مشکل در تأمین مواد اولیه مواجه بوده و این‌ها تنها بخشی از مشکلات شرکت در آن زمان بود. همچنین متأسفانه در آن زمان تمام ظرفیت کارخانه به کار گرفته نشده بود و کارخانه با کمترین ظرفیت ممکن کار می‌کرد.
بااین‌حال، پس از تحویل گرفتن این کارخانه توسط بانک سامان، مشکلات یکی پس از دیگری مرتفع شد. به‌نحوی‌که با تزریق نقدینگی از سمت بانک سامان، بخشی از بدهی‌های گذشته مثل حقوق معوق کارکنان تسویه شد و همین اتفاق باعث شد که شرکت وارد فرآیند تولید شود و موضوع تولید به‌رغم تمامی ریسک‌های موجود، در مجموعه سپهر شرق در اولویت اصلی قرار گرفت.
این در حالی بود که در سال 95 و 96 کارخانه با مشکلات متعددی مواجه بود و به همین دلیل، بلافاصله موضوع تولید و رونق تولید در اولویت شرکت قرار گرفت و سال به سال وضعیت شرکت بهبود پیدا کرد. با این اتفاق در سال 97 پس از تغییر مدیریتی و تغییر روش‌های کاری، توانستیم کار تأمین و فروش را در اختیار خود بگیریم و با روش تقدم در تأمین و فروش محصول توانستیم مشکلات موجود را پشت سر بگذاریم.
یکی دیگر از راهکارهای که باعث موفقیت شرکت شد، استفاده از آهن اسفنجی برای تولید محصولات بود. این اتفاق ازآن‌جهت با اهمیت است که استفاده از آهن اسفنجی در کوره‌های القایی نیازمند دانش و تکنولوژی خاصی است که ما در شرکت توانستیم این تکنولوژی را در اختیار بگیریم و این دانش را به کارکنان خود منتقل کنیم و امروز امکان استفاده از آهن اسفنجی به میزان 60 درصد در تولیدات خود را داریم.
در سال 98-97 اقدام به واردات مواد اولیه با کیفیت بسیار خوبی کردیم که باعث شد هم کیفیت محصولات ما بالاتر رود و هم هزینه تأمین مواد اولیه ما کاهش پیدا کند. علاوه بر این مازاد نیاز خود را نیز به شرکت‌های متقاضی فروختیم.
درنهایت در سال 1400-1399 به دنبال توسعه تولید و بهینه کردن فرآیندهای تولیدی و ایجاد اشتغال بالاتر در سطح استان هستیم.


•    رمز موفقیت و این جهش خوب در شرکت را در چه چیز می‌دانید؟
درمجموع سازمان‌های موفق سازمان‌های هستند که بتواند رضایت تمام ذینفعان را ایجاد کند. سازمان‌ها معمولاً 4 دسته ذینفع دارند.
دسته اول ذینفعان، تأمین‌کنندگان هستند که با توجه به افزایش تولید صورت گرفته و رفع مشکلات مالی در مجموعه، این تأمین‌کنندگان مایل بودند که با ما کار کنند.
دسته دوم ذینفعان، کارکنان شرکت هستند که خوشبختانه کارکنان تعلق‌خاطر بسیار خوبی به شرکت دارند. چراکه مشاهده می‌کنند که تولید در شرکت فعال است و این کارکنان علاوه بر دریافت حقوق، دریافت‌های دیگری نیز دارند که ناشی از همین فعال بودن تولید است. به همین خاطر ما ادعا می‌کنیم که رضایت کارکنان مجموعه در بالاترین حد ممکن است و به‌رغم اینکه شرکت‌های دیگری در منطقه به آن‌ها پیشنهاد کاری ارائه می‌کنند، به دلیل همین موفقیت در تولید حاضر به ترک شرکت نیستند. 
دسته سوم ذینفعان، مشتریان هستند. در اطراف کارخانه، شرکت‌های نوردکاری مستقرند که مشتریان ما هستند و خرید محصولات ما برای آن‌ها جاذبه دارد. جاذبه نخست برای آنان کیفیت بالای تولیدات ما است و ما نیز از این جاذبه استفاده کردیم و با قیمتی مناسب محصولات خود را به مشتریان عرضه می‌کنیم. علاوه بر این جاذبه دیگر مسافت نزدیکی است که باعث شده هزینه حمل‌ونقل را برای مشتریان کاهش دهد.
درنهایت چهارمین دسته از ذینفعان، سهامداران و سرمایه‌گذاران شرکت هستند که انتظار تداوم فعالیت شرکت و افزایش اشتغال و بهره‌وری را دارند.
درنهایت ما با جلب نظر این 4 دسته از ذینفعان، توانستیم شرکت را به موفقیت برسانیم و امیدواریم که با حمایت سهامداران و همچنین توسعه‌هایی که در شرکت انجام می‌شود در آینده شاهد رشد و شکوفایی بیش‌ازپیش مجموعه باشیم.
•    در حوزه صادرات چه اقداماتی در شرکت صورت گرفته است؟
در کنار بحث فروش داخل و همچنین تمایل بالای مشتریان برای خرید محصولات ما، در اواسط سال 1398 موضوع صادرات در شرکت کلید خورد و برای اولین بار با یکی از بازارهای هدف در کشور چین وارد مذاکره شدیم و توانستیم نخستین محموله صادراتی خود را به بازار چین صادر کنیم و از همان سال تاکنون این فرآیند ادامه‌دار است. این نکته را لازم است که ذکر کنم که با برآورد قیمت جهانی محصول، توانستیم حجم قابل‌توجهی صادرات در نیمه دوم سال 1398، سال 1399 و سال 1400 داشته باشیم و خوشبختانه ارزآوری خوبی برای کشور انجام دهیم.


•    معمولاً محصول در کدام صنایع استفاده می‌شود و آیا برنامه‌ای برای توسعه سبد محصولات خود دارید؟
نوع محصول ما اصطلاحاً 5sp است که این محصول در صنعت ساختمان و تولید میلگرد کاربرد دارد. ما در کنار این محصول برای توسعه سبد محصول خودمان، محصول دیگری به نام CK45 هم تولید کردیم که عمدتاً مصرف خودرویی دارد. علاوه بر این ما آمادگی تولید محصولات با گریدهای مختلف برای صنعت ساختمان را نیز داریم.
•    هم‌اکنون چه تعداد کارگر در مجموعه مشغول به کار هستند؟
درمجموع 430 نفر به‌صورت مستقیم با شرکت قرارداد دارند. علاوه بر این حدود 80 نفر هم به‌صورت پیمانکاری با شرکت کار می‌کنند. این حجم از کارآفرینی با توجه به بضاعت و شرایط منطقه باعث افتخار و غرور است و ما از اینکه توفیق داشتیم در منطقه عجب‌شیر و استان آذربایجان شرقی پرچم کار و اشتغال را بالا نگه داریم به خود می‌بالیم و این‌همه را مرهون و مدیون حمایت به‌جا و به‌موقع بانک سامان می‌دانیم.
تصور بفرمایید اگر این حمایت و درایت نبود این تعداد افراد که همه از اقشار زحمتکش جامعه هستند چه شرایطی پیدا می‌کردند یا این مقدار تولید که باعث افتخار ملی است رخ نمی‌داد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

درخشش بانوان بیمه تجارت‌نو در همایش مدیریت ریسک و بیمه

آموزش‌های مستمر بیمه تجارت‌نو برای بهبود عملکرد مستمر

همراه اول عنوان روابط‌عمومی هوشمند ایران را از آن خود کرد

افزایش حداقل مبلغ ساتنا به 500 میلیون ریال و حداکثر مبلغ پایا به یک میلیارد ریال

فرایند صدور و پرداخت خسارت بیمه نامه جان دانا همه آنلاین است

ایرانسل روابط‌عمومی سرآمد دیجیتال کشور شد

موفقیت بیمه میهن در گروه انسجام هیئت مدیره و حمایت از مدیریت ارشد اجرایی است

رشد 68 درصدی تسهیلات پرداختی بانک کشاورزی نسبت به سال گذشته

سامانه #720* بانک پاسارگاد یک میان‌بر شگفت‌انگیز؛ نقش USSD‌ها در عصر دیجیتال

دیدار نایب رئیس هیات مدیره و معاون منابع انسانی با خانواده شاهد بانک

شاهد عزم و همتی جدی برای پیشرفت و ارتقاء بانک شهر در شبکه بانکی هستیم

روابط عمومی ها نقش مهمی در پیشبرد اهداف بخش صنعت و معدن کشور دارند

مدیرعامل بانک صنعت و معدن از شرکت گلستان بازدید کرد

حمایت سه و نیم برابری بانک صادرات ایران از یار مهربان

طی ٩ ماه بالغ بر ١٨٣ هزار نفر از بانک ملی ایران وام ازدواج دریافت کردند

اهدای 100 دستگاه تبلت توسط بانک ملی ایران به دانش آموزان استان زنجان

پایداری شبکه همراه اول در مناطق زلزله‌زده استان کرمان

رأی مثبت سهامداران به افزایش سرمایه بانک سامان

سوئیس، پشتیبان 100 درصدی بیمه تعاون

حضور پررنگ بانک سپه در توسعه استان هرمزگان

افزایش بیش از 800 درصدی سرمایه بانک رفاه کارگران ثبت شد

رشد منابع بانک قرض‌الحسنه مهر ایران از مرز 54 درصد گذشت

مدت زمان بازپرداخت تسهیلات بیماران صعب العلاج در بانک توسعه تعاون افزایش یافت

مسئولیت پذیری بانک پاسارگاد در توسعه فرهنگ و آموزش

افتتاح پالایشگاه نفت فوق‌سنگین «پاسارگاد» قشم با حضور رئیس جمهور

گام بلند بانک پارسیان برای محرومیت‌زدایی در استان خوزستان

انتخاب عضو هیات مدیره بانک ملت به عنوان چهره ماندگار صنعت بانکداری ایران

حمایت بانک صادرات ایران از دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران

پرداخت 99 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملی ایران به بخش های اقتصادی خراسان رضوی

بازآفرینی تولید و اشتغال در ذوب‌آهن سپهر شرق

تحقق اهداف در سایه همفکری و تعامل سازنده بین کارکنان و اعضای شبکه فروش امکان پذیر است

هوشمندی بیمه تجارت‌نو در استفاده از شرکت‌های دانش بنیان

تعاون؛ رضایت‌بخش‌ترین در میزان خسارت دریافتی

تاکید بر ارتقای کیفیت خدمت رسانی به جامعه‌ی معزز ایثارگری در نشست هم اندیشی بیمه دی و سازمان خدمات درمانی نیروهای مسلح

حضور شرکت بیمه دی در رویداد تبادل فناوری در صنعت بیمه

رونمایی از طرح‌های کارت هدیه جدید بانک دی

راه حل بانک آینده برای همه مشترکان تلفن همراه

اعلام جزئیات تغییرات دستور پرداخت‌های ساتنا و پایا در بانک اقتصادنوین

افزایش انتقال وجه به واسطه «ساتنا» و «پایا» از امروز ​

مدیر آموزش بانک کارآفرین منصوب شد

کمک به توسعه کلانشهرها را در چارچوب قوانین و مقررات ادامه می دهیم

حضور فعال موسسه اعتباری ملل در نمایشگاه تراکنش

رونمایی از سه محصول بانک ملی ایران در هفتمین نمایشگاه تراکنش ایران

دکتر فرزین خواستار شتاب بخشی در جذب منابع جدید بانک شد

اعطای 925 میلیارد ریال تسهیلات و تعهد تامین مالی برای شرکت های دانش بنیان استان یزد

امکان ثبت چک صیادی در سامانه همراه بانک پست بانک ایران به زودی فراهم می شود

86 هزار زوج ایرانی در سال 1400 از بانک تجارت وام ازدواج گرفتند

هدایت منابع بانکها در مسیر هدفمند

در پرداخت های تسهیلاتی این بانک، شاهد افزایش 79 درصدی هستیم

تکمیل ظرفیت بزرگترین مجتمع آلومینیوم کشور با مشارکت بانک صادرات ایران