آخرین مطالب

رئیس اتاق ایران و چین:

ریشه قاچاق کالا و ارز با شفافیت خشکانده می‌شود اقتصاد

ریشه قاچاق کالا و ارز با شفافیت خشکانده می‌شود

  بزرگنمایی:

رئیس اتاق ایران و چین با اشاره به اهمیت شفافیت اقتصادی معتقد است یکی از نقاط ضعف اقتصاد ایران تا امروز عدم شفافیت بوده که باید برای برطرف شدن این موضوع گام‌های مؤثری برداشته شود و متاسفانه تا قبل از دولت سیزدهم در این زمینه فعالیت قابل توجهی انجام نشده است.
به گزارش خریدار، مجیدرضا حریری در گفتگو با شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا) درباره این مشکل می گوید: افزایش عدم شفافیت اقتصادی به‌خصوص بعد از دوران دفاع مقدس شروع شد و همین‌طور گسترش یافت و به بهانه‌های واهی مثل تحریم و فشارهای خارجی کل آمارهای اقتصادی کشور و کل صورت‌های مالی بنگاه‌های بزرگ، شرکت‌های دولتی و شرکت‌های خصولتی درگیر عدم شفافیت شد.

حریری در عین حال تصریح می کند : اگرچه در برخی موارد بهانه تحریم‌ها قابل قبول است اما بخش عمده‌ای از موارد مطرح شده که باعث عدم شفافیت شده ریشه تاریخی در ایران دارد که رفته رفته گسترش یافته و اکنون در شرایطی قرار گرفته‌ایم که رتبه شفافیت اقتصادی ایران نامناسب شده است.
به گفته این فعال اقتصادی یکی از ایندکس‌هایی که در دنیا منتشر می‌شود رتبه ادگراک فساد در کشورها است، یعنی در تمام دنیا سازمان شفافیت بین‌المللی این آمارها را منتشر می‌کند. مثلا می‌گویند رتبه درک فساد در این کشور چیست و متاسفانه رتبه درک فساد ایران طی یک فرآیند چند دهه‌ای همیشه بالا بوده است.
حریری درباره آغاز روند شفاف‌سازی از وزارت اقتصاد دولت سیزدهم می گوید: آقای خاندوزی سالیان سال قبل از اینکه در این مقام منصوب شوند در مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون اقتصادی مجلس شعارهایی راجب به شفافیت داده‌اند که امروز می‌بینیم بخش‌های قابل توجهی از شعارهای ایشان درحال اجرایی شدن است.
وی معتقد است ناترازی و مواردی که با انتشار تراز مالی بانک ملی مطرح شد هیچ کدام یک شبه ایجاد نشده بودند بلکه موضوع حاصل عدم شفافیت و بی‌توجهی مسئولان گذشته به وظایف قانونی خود بوده که باعث شده متوجه روند معیوب و بروز مشکلات نباشیم و حالا وزیر جدید اقتصاد تصمیم گرفته به وظایف قانونی در راستای شفافیت اقتصادی عمل کند.
به گفته این عضو اتاق بازرگانی روند آغاز شده در وزارت اقتصاد شروع خوبی است اما قطعاً کافی نیست و باید این شفافیت در حوزه اقتصاد اعم از بخش عمومی، دولتی، نهادهای تعاونی، بخش خصوصی و تشکل‌های بخش خصوصی در معرض دید و قضاوت ذیی‌نفعانشان باشد. 

*آمارهای جامعه باید شفاف منتشر شود *
حریری درباره انتشار آمارها و شفافیت در اقتصاد تاکید می کند: آمار مثل عقربه آمپر خودرو می‌ماند و اگر روی آن را بپوشانیم، نمی‌فهمیم شرایط موتور خودرو چیست یا کدام ناحیه از موتور درحال خراب شدن است. بنابراین همینطور حرکت می‌کنیم تا موتور کلا از بین برود و این همان اتفاقی است که مدت هاست در اقتصاد ایران رخ داده و امید است روند شفاف سازی آغاز شده مانع از بحران شود.
رئیس اتاق ایران و چین معتقد است اگر در این سال‌ها آمارهای بانک مرکزی درباره تراز مالی سال به سال منتشر شده بود و موشکافانه نقد می‌شد، امروز شاهد خروج سالانه بیش از 12 تا 13 میلیارد دلار سرمایه از کشور نبودیم. 
حریری می افزاید: نباید فراموش ‌کنیم تا چند وقت قبل دولت و رئیس جمهور – قبل از دولت سیزدهم - با افتخار در مطبوعات اعلام می‌کردند " دولت سرش را در حساب مردم نمی‌کند" درحالی که وظیفه تمام دولت‌ها در دنیا این است که اتفاقاً سرشان‌در حساب مردم باشد. چون مردم عادی که مشکلی ندارند برای بررسی حساب‌هایشان از سوی مقامات مسئول.
به گفته این فعال اقتصادی 80 درصد از افراد جامعه ایران یا  تقریباً هشت دهک مردم کشور اصلا گردش مالی قابل توجهی ندارند که نگران کنترل حساب‌هایشان از سوی دولت باشند. بنابراین آن مقاماتی که قبلاً اعلام کردند اینکار را انجام نمی‌دهند کلا به دنبال عدم شفافیت بودند نه شفافیتی که درباره آن شعار می‌دادند.

به گفته رئیس اتاق ایران و چین: باید قبل از این که سازمان‌های بین‌المللی به عنوان اهرم فشار از عدم شفافیت علیه اقتصاد کشورمان استفاده کنند خودمان به گونه‌ای عمل کنیم که شفاف و کاملا دقیق اطلاعات رسمی و تایید شده را منتشر کنیم تا با شناسایی نقاط ضعف و مشکلات بتوانیم تصمیم‌گیری‌های مناسب ارایه کنیم، نه اینکه درگیر مشکلات بشویم. اگر راهنمای دقیق اقتصادی نداشته باشیم که تجارت خارجی کشور چطور است؟ اگر راهنما نداشته باشیم که مثلا آمار گمرک چیست؟ چطور می‌توانیم به عنوان یک فرد، خانواده یا جامعه برنامه‌ریزی بلند مدت یا میان مدت داشته باشیم؟ بنابراین نباید شک داشته باشیم مملکتی که دچار روزمرگی باشد اقتصادش محکوم به شکست است. 

قاچاق کوچکترین فساد است
حریری درباره پیامدهای عدم شفافیت اضافه می کند: کوچکترین فسادی که در عدم شفافیت رخ می‌دهد قاچاق است که می‌دانیم رقمش بالا است. اما نکته اصلی این است که وجوه حاصل از این اتفاق با چند میلیارد دلار در بانک‌های ایران در گردش است و جابه‌جا می‌شود. به عنوان مثال وقتی اعلام می‌شود که 12 میلیارد دلار رقم قاچاق کالایی داریم اگر این رقم را به عدد 28 هزار تومان ضرب کنیم می بینیم حجم عظیمی ریال حاصل از این فرآیند معیوب در سیستم بانکی جابه‌جا می شود.
وی معتقد است درصورتی که شفافیت به اقتصاد کشور حاکم شود این جابه‌جایی نمایان شده و برخورد و مقابله با این پدیده شوم که مستقیم در اشتغال کشور اثرگذار است امری ساده و اجرایی خواهد شد یا  اینکه اگر شفافیت داشته باشیم افرادی که دارای امضاءهای طلایی هستند حسابشان کاملا قابل رصد است و احتمال خطا در این زمینه کاهش چشمگیری به خود می‌گیرد.

تراز منفی جذب سرمایه حاصل عدم شفافیت
رئیس اتاق ایران و چین با اشاره به تراز منفی جذب سرمایه نیز می گوید: شکل‌گیری رقابت سالم تجاری یکی از دستاوردهای شفافیت است چون براساس اطلاعات شفاف قطعاً تخصص به‌جای رانت و انحصار وارد میدان می‌شود که همین نکته زمینه رقابت شفاف در بخش خصوصی و تجاری را ایجاد می‌کند و اولین نتیجه آن رشد، توسعه اقتصادی و البته اشتغال پایدار است.
به گفته این فعال اقتصادی اکنون ایران در تمام ایندکس‌های بین‌المللی در حوزه کسب و کار رتبه خوبی ندارد و نتیجه این می‌شود که  در سه دهه گذشته، متوسط سالانه 2 میلیارد دلار جذب سرمایه‌ خارجی داشتیم اما در مقابل بالای 10 میلیارد دلار خروج سرمایه ثبت شده است یعنی تراز 8 میلیارد دلار منفی داشتیم که حاصل عدم شفافیت اقتصادی است. 
به گفته حریری شفافیت در اقتصاد، تابلوهای بازارهای مالی را هم تحت تاثیر قرار داده و می‌تواند اثرگذاری بالایی در این زمینه داشته باشد به این دلیل که اگر فضای اقتصادی شفاف باشد نوسان‌های بازارهای مالی براساس اصول اقتصادی و قابل توجیه هستند نه اینکه امروز می‌بینیم هر اتفاقی که در بازار مالی رخ می‌دهد همه مشکل را از دولت می‌دانند.

رئیس اتاق ایران و چین در پایان تاکید می کند: اگر دولت به دنبال افزایش جذب سرمایه‌ چه خارجی و چه داخلی است تنها راهکار مناسب ادامه همین روند شفافیت است چون سرمایه اصولا فرار است و اگر کوچکترین عدم شفافیت وجود داشته باشد و صاحبان سرمایه نتوانند برای دوره‌های مشخص برای آینده فعالیت خود برنامه‌ریزی کنند اصولا از قید سرمایه‌گذاری گذشته و به دنبال مکان شفاف‌تر خواهند رفت.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

همکاری با بنیاد مسکن برای تسهیل در روند خانه دار شدن شهروندان

در 42 سال گذشته کمتر به روح شهر تهران توجه شده است

ضرورت استفاده از پتانسیل فکری نخبگان برای افزایش بهره وری مدیریت شهری

نیاز امروز جامعه حرکت در مسیر تحقق شعار انقلاب

مددجویان کمیته امداد و بهزیستی در اولویت استخدام سایپا

تولید روزانه وانت پادراپلاس به 75 دستگاه در روز رسید

ریشه قاچاق کالا و ارز با شفافیت خشکانده می‌شود

سفر معاون وزیر و رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران به استان خراسان رضوی

15 آبان ماه، آخرین مهلت ارسال صورت معاملات فصل تابستان 1400

بازدید وزیر صمت از روند ساخت کارخانه داروسازی شاهرود

بازدید وزیر صمت از شرکت ذوب آهن شهرک صنعتی شاهرود

وزیر صمت از کارخانه در حال ساخت کاغذ سنگی شاهرود بازدید کرد

ایجاد توازن منطقه‌ای و عدالت صنعتی با اجرای طرح آمایش سرزمین

بازدید وزیر صمت از یک واحد فرآوری زعفران در شاهرود

مشکلات 3 واحد صنعتی شاهرود بررسی شد

بازدید وزیر صمت از شرکت فولاد شاهرود

تمدید مهلت ارسال مقالات در همایش ملی بیمه و توسعه

تمدید مهلت ارسال مقالات همایش ملی بیمه و توسعه

جوایز نهمین جشنواره حساب‌های قرض‌الحسنه بانک اقتصادنوین اهدا شد

رستم قاسمى در بانک مسکن حضور یافت

رشد 98 درصدی پورتفوی بیمه البرز در سال جاری

روشنگری در زمینه خدمات بیمه ای از رسالت های مبلغان دینی به شمار می رود

سرمایه انسانی چابک و مجهز به فن آوری روز زمینه ساز رشد صنعت بیمه است

آخرین فرصت برای شرکت بیمه نویسان در جشنواره اعلام شد

هموطنان از پذیرش چک های ثبت نشده در سامانه صیاد خودداری کنند

هرگونه پیام قرعه کشی به نام بانک مرکزی سوء استفاده از اطلاعات کاربران است

سعید مستشار عضو هیأت عامل و معاون اداری و مالی بانک مرکزی شد

بازدید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بانک رفاه کارگران

پرداخت بیش از 5074 میلیارد ریال تسهیلات ازدواج توسط بانک رفاه کارگران در مهر ماه سال جاری

تعداد تسهیلات پرداختی پست بانک ایران در هفت ماهه سال جاری 72 درصد رشد داشته است

منابع موثر پست بانک ایران در هفت ماهه سال 1400 رشد 73 درصدی داشته است

تاسیس باجه بانک سینا در اندیکا و پرداخت وام قرض الحسنه به زلزله زدگان

یوم‌الله 13 آبان برگ زرینی از تاریخ پر افتخار کشورمان

اصلاحیه اطلاعیه پرداخت سود سهام بانک کارآفرین

NPL بانک کارآفرین به 3.9 درصد رسید

بهره مندی از تجربیات کشورها در بهینه سازی بانکداری توسعه ای کشور اثرگذار است

تسهیلات پرداختی بانک در سالجاری به 300 هزار میلیارد ریال خواهد رسید

دیدار مدیرعامل بانک تجارت با مدیران شرکت‌های پتروشیمی

راه اندازی سامانه صورتحساب پذیرندگان شاپرکی در سایت بانک شهر

مزایده املاک مازاد بانک سامان

نرخ حق‌الوکاله بانک سامان حداکثر 3 درصد تعیین شد

لازم است، فرهنگ خود کنترلی و توجه به ریسک در بانک نهادینه شود

این منطقه پتانسیل مطلوبی برای افزایش تولید، صدور کالا، جذب سرمایه گذاری خارجی و کسب درآمد ارزی دارد.

بازسازی ٢٨٠ مسکن آسیب‌دیده از زلزله در کهگیلویه و بویراحمد با تسهیلات بانک صادرات ایران

پدافند غیر عامل و اقدامات بانکی

سقف تسهیلات سرمایه در گردش بنگاه های اقتصادی در بانک توسعه تعاون اعلام شد

تسهیلات اشتغال روستایی بانک توسعه تعاون از 26 هزار میلیارد ریال گذشت

هیات رئیسه فراکسیون تعاون تعیین شد

بیمه تجارت‌نو؛ هرماه یک کار نو

قول های دکتر نیمانوراللهی به بیمه مرکزی محقق شد