آخرین مطالب

وزیر صمت در نشست با اعضای کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی تاکید کرد

«تولید» محور اصلی همه سیاستگذاری ها و برنامه ریزی ها صنعت

«تولید» محور اصلی همه سیاستگذاری ها و برنامه ریزی ها

  بزرگنمایی:

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست با اعضای کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اصل 44 مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: امروز باید این باور در کشور به وجود بیاید که "تولید" محور اصلی همه سیاستگذاری ها و برنامه ریزی ها باشد و سیاست‌های پولی، بانکی و ارزی ما نیز متناسب با این موضوع تنظیم شوند.

به گزارش خریدار به نقل از شاتا، رضا رحمانی افزود: امسال باید چابک تر و عملیاتی تر از گذشته به مشکلات واحدهای صنعتی در سطح کشور ورود و رسیدگی شود و البته ضرورت دارد برای حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع کرونا تصمیمات به موقع و عملیاتی اتخاذ شود.

وی ادامه داد: طبق برآورد انجام شده و براساس گزارش‌های دریافتی، اصنافی که در طرح فاصله گذاری اجتماعی با محدودیت مواجه بوده اند با هزینه های متعدد اعم از هزینه نیروی انسانی، هزینه سربار و هزینه اجاره مواجه شده اند و باید این موضوع مدنظر قرار گیرد که بازه زمانی هدف برای درآمد زایی اصناف، سه ماهه پایانی سال به خصوص اسفند ماه است و حتی این موضوع در طرف تقاضا نیز یک امر متداول است که مردم این دوره زمانی را برای خرید کالا منظور می کنند.

رحمانی اضافه کرد: شیوع کرونا روی تجارت خارجی کشورها نیز تاثیر گذاشته و آثار آن به تدریج در حال شفاف تر شدن است و شاهد تصمیم گیری های خاص سایر کشورها در ممنوعیت و محدودیت واردات و صادرات هستیم و همچنین کرونا روی موضوع تولید اثراتی داشته و روند تولید و صادرات را دچار محدودیت هایی کرده است که باید مورد جدی توجه قرار گیرد.

وی با یادآوری بخشی از مشکلات تحریم های تحمیلی سال 97 به کشورمان گفت: عده ای از تولید کنندگان و صادرکنندگان و به ویژه مجموعه خانواده صنعت، معدن و تجارت در آن برهه زمانی برخلاف تصور دشمنان با امیدواری تمام در عرصه تولید به کار خود ادامه دادند و نتیجه بزرگ این نگرش در پایان سال 98 به چشم آمد و در صنایع بزرگی همچون فولاد، مس و آلومینیوم گام های بسیار بزرگی در عرصه تولید و صادرات برداشته شد و امید دشمن برای ایجاد زنجیره تعطیلی در واحدهای صنعتی کشور به ناامیدی محض تبدیل شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: البته با لطف خداوند متعال و در سایه برنامه‌ریزی و اقدامات جهادی، نتایج مناسبی در سال 98 در حوزه تولید حاصل شد و امروز نیز برخی مشکلات در بخش هایی به وجود آمده که مهمترین آنها، تبعات کرونا بوده است.

اجرای 58 درصدی مصوبات ستاد تسهیل در سال 98

رحمانی گفت: سال گذشته به صورت کاملاً عملیاتی و از نزدیک به مشکلات واحدهای صنعتی در سطح کشور توجه شده است و شخصاً و با حضور بنده در اکثر استان ها موارد مورد رسیدگی قرار گرفت و در جریان بازدیدهای متعددی که انجام شد، میزان مصوبات اجرا شده ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در سال 98، بیش از سال 97 و حدود 58 درصد کل مصوبات بوده است.

وی افزود: برای تداوم برنامه‌ها و دستاوردهای سال گذشته و برای دستیابی حداکثری به اهداف جهش تولید و تداوم رونق در بخش‌های مختلف صنعتی کشور، نیازمند چند سیاست حمایتی ویژه هستیم که باید از سوی همه بخش های مسئول در حوزه تولید جدی گرفته شود و همگی باید به این باور مشترک برسیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به قانون حداکثری استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی که در اردیبهشت ماه سال گذشته به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، تصریح کرد: این قانون ظرفیت های بسیار خوبی در کشور ایجاد کرد و از سوی وزارت صمت کاملا جدی گرفته شده و برنامه ساخت داخل ذیل همین قانون در این وزارتخانه، با قدرت تمام دنبال شد اما در مواردی با مشکلاتی مواجه هستیم که ناشی از تفاوت نگاه در برخی بخش ها است.

رحمانی ادامه داد: همانگونه که مقام معظم رهبری بارها تاکید فرموده اند، "راه حل مشکلات کشور تولید است" باید این باور در همه بخش ها و عوامل مرتبط با حوزه تولید جدی گرفته شود.

تامین نقدنیگی دغدغه اصلی بخش تولید کشور

وی بیان کرد: هم اکنون مشکل اصلی واحدهای تولیدی و صنعتی کشور تامین نقدینگی و سرمایه در گردش است و به عنوان مثال در صنعت خودرو، ما در حال حاضر ظرفیت تولید 2 میلیون و 200 هزار خودروی سواری را در کشور داریم که با تامین نقدینگی کافی امکان تولید این تعداد وجود دارد و برآوردهای موجود نشان می‌دهد که با تولید یک میلیون و 200 هزار تا 1 میلیون و 500 هزار دستگاه سواری نیاز بازار کشور خودرو تامین و این بازار قابل مدیریت کامل است.

برنامه‌ریزی برای افزایش ظرفیت تولید خودروسازی تا 56 درصد

وزیر صمت تصریح کرد: سال گذشته دو خودروساز بزرگ کشور با ظرفیت فعال 38 درصدی، حدود 900 هزار دستگاه خودرو تولید و به بازار عرضه کرده اند و طبق برنامه‌ریزی انجام شده امسال این رقم به حدود یک میلیون و 200 هزار دستگاه خواهد رسید که حدود 56 درصد از ظرفیت این صنعت را فعال می کند.

رحمانی تاکید کرد: همه موارد احصا شده در برنامه سال جهش تولید با اولویت تامین مالی از جمله صنایعی هستند که بازار مصرف لازم را در سطح کشور دارند و ظرفیت خالی این واحدها نیز با تأمین سرمایه در گردش فعال شده و امکان اشتغال زایی مناسب نیز در این حوزه وجود دارد از جمله این صنایع می‌توان به یخچال و فریزر، لباسشویی، تلویزیون، خودرو، نخ، پارچه و پوشاک، فرش ماشینی، چرم سبک و سنگین، شیرینی و شکلات، لبنیات، واگن سازی و لاستیک اشاره کرد.

وی گفت: وقتی تاکید می‌کنیم که شرایط می تواند حتی نسبت به سال گذشته نیز مطلوب تر شود، در واقع مستلزم برآورده شدن شرایط تامین نقدینگی واحدهای صنعتی در سطح کشور است و برای حل این مشکل باید همه کشور، به خصوص همه بخش های مسئول در حوزه تولید بسیج شوند.

وی اضافه کرد: این بستر در حوزه معادن و صنایع معدنی نیز مهیا است و در صورت تأمین نقدینگی مورد نیاز طبق برنامه ریزی انجام شده در سال 99 می‌توانیم حجم استخراج معدنی کشور را تا 30 میلیون تن نسبت به گذشته افزایش دهیم.

تاثیر افزایش تولید در کاهش قیمت تمام شده

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: با افزایش تیراژ تولید در صنایع مختلف، قیمت تمام شده محصولات برای واحدهای صنعتی تولید کننده، پایین تر می آید و این اتفاق در عمل به نفع مصرف کننده است.

رحمانی گفت: برنامه توسعه وزارتخانه در سال گذشته در برخی صنایع، امسال نیز باید تداوم یابد و این مهم در راستای قطع وابستگی کشور به واردات برخی اقلام کالایی است که از میان آنها می توان به لاستیک سنگین خودرو اشاره کرد که حدود 70 درصد آن در گذشته وارداتی بوده و سال گذشته با اجرای بهره‌برداری یک طرح به میزان 20 درصد از حجم کلی واردات این محصول کاسته شده است.

وی افزود: با توجه به شرایط خاص کشور بعد از شیوع کرونا مدیریت بازار با اولویت مدیریت واردات و تامین از محل تولیدات داخلی در سال 99 به صورت ویژه در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفته است و البته در کنار آن به موضوع توسعه صادرات غیر نفتی نیز توجه کافی خواهیم کرد و جزو برنامه های محوری ما به شمار می آید.

امسال پیشران اقتصاد کشور صادرات غیرنفتی است

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: امسال پیشران اقتصاد کشور صادرات غیرنفتی است و در همین راستا فعال سازی تمامی ظرفیت‌های صادراتی و بازارهای صادراتی با محوریت بخش خصوصی در دستور کار است؛ همچنانکه سال گذشته موفق شدیم با وجود همه مشکلات بیش از 135 میلیون تن صادرات انجام دهیم.

رحمانی گفت: ما در طول سال گذشته فقط در حوزه ساخت داخل و در موارد ثبت شده بیش از 3 میلیارد و 400 میلیون دلار کاهش ارزبری محقق شده است و این در حالی است که هم در رقم و هم در موارد مختلف کالایی، این برنامه بسیار موفق تر از این میزان اعلامی و جلوتر از برآورهای ما بوده است.

مجلس در توفیقات برنامه ساخت داخل سهیم است

وی افزود: مجلس با تصویب قانون حداکثری حمایت از تولید داخل در توفیقات برنامه ساخت داخل که در شرایط سخت تحریم ها ظرفیت جدیدی از توسعه صنعتی را در کشور فرآهم کرد، سهیم است.

جهش تولید راهبرد اساسی بخش صنعت کشور است

وزیر صمت با اشاره به حمایت های همه جانبه مقام معظم رهبری از برنامه های رونق تولید و ساخت داخل در طول سال گذشته تاکید کرد: امسال جهش تولید راهبرد اساسی بخش صنعت کشور است و با لحاظ تجربیات موفق سال گذشته، سال 99 را با تمام توان پیش خواهیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

شیوه های سنتی در بازار بیمه دیگر پاسخگو نیست

تاکید سرپرست وزارت صمت بر تامین مواد اولیه و توسعه صادرات در دیدار مسئولین ذوب آهن

ثبت سفارش فروش «سهام عدالت» در تمامی شعب بانک آینده

برای کنترل نقدینگی و تورم، اصلاح رابطه بانک مرکزی و دخل وخرج بودجه ضروری است

اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (13 خردادماه 1399) و برگزاری حراج جدید

شرایط پذیرش سهام عدالت برای وثیقه صدور کارت اعتباری به شبکه بانکی اعلام شد

معاملات مربوط به عملیات بازار باز (13 خرداد ‌ماه 1399)

تشریح جزییات و پاسخ به سوالات افکار عمومی در خصوص سیاست «هدف گذاری تورم»

نسخه تحت وب اپلیکیشن «همراه نوین» راه‌اندازی شد

بانک کشاورزی سالانه بیش از 90 درصد از پرداختی های خود را در بخش کشاورزی انجام می دهد

آغاز ساخت و احداث مدرسه شهدای بانک ملی ایران در روستای آدران رباط کریم

اعطای تسهیلات به یک هزار و 800 بنگاه اقتصادی کوچک و متوسط توسط بانک ملی ایران

برگزاری مجمع بیمه "ما" به عنوان اولین شرکت در صنعت بیمه

برای شرکت‌های منطقه آزاد کیش تا سقف پنج هزار میلیارد ریال از سوی بانک صادرات ایران گشایش اعتبارات اسنادی ریالی انجام می شود

​بازدهی مناسب بازار سرمایه طی 25 سال اخیر به نسبت بازارهای موازی مهمترین دلیل برای حفظ سهام عدالت است

سهام عدالت یک ثروت ارزشمند است

بیمه مرکزی از سرمایه های انسانی خود به درستی صیانت می کند

افتتاح رسمی "پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار"

شیوه نامه اعطای مجوز اقامت پنج ساله به سپرده‌گذاران و سرمایه‌گذاران خارجی به بانک ملی ابلاغ شد

مشمولان طرح امهال اقساط وام قرض الحسنه در خرداد ماه فقط یک قسط پرداخت کنند

مجلس یازدهم برای رفع موانع و مشکلات تولیدکنندگان داخلی تلاش خواهد کرد

بومی‌سازی کنترل ولو سیستم تصفیه گاز فرایند مگامدول‌های احیا مستقیم در فولاد مبارکه

افزایش سطح کیفی محصولات و رضایت‌مندی مشتریان فولاد مبارکه

تولید شرکت فولاد امیرکبیر کاشان از 20 هزار و 800 تن در ماه گذشت

ساخت بیش از 100 هزار قطعه و تجهیز صنعت فولاد در داخل کشور

تولید حفاظ های بتنی مفصل دار در شرکت تارابگین ذوب آهن اصفهان

ورود به بورس اوراق بهادار و تملک زنجیره محصولات از معدن تا محصول نهایی

انتصابات جدید در بانک ایران زمین

آغاز عملیات ارزی و اتصال به سامانه نیما در بانک ایران زمین

به مشتریان خدمات یکپارچه و یکسان ارائه خواهیم داد

بانک مهر اقتصاد در بانک سپه ادغام شد

بیمه دی یکی از مهم ترین حلقه های زنجیره ارزش گروه مالی دی است

پرداخت بیش از دو هزار فقره تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران در سال 99

بهره برداری از درمانگاه فوق تخصصی بیمارستان بانک ملی ایران در زاهدان

​امضای تفاهم‌نامه همکاری بانک صادرات و اتاق بازرگانی زنجان در سال «جهش تولید»

جهش بیمه سرمد به کانال هزار میلیاردی

شکل‌گیری دو مدیریت جدید در بیمه سرمد با نگاه تخصصی به حوزه مهندسی و مسئولیت

بازگشت ارز حاصل از صادرات اولویت فعلی اقتصاد

روسای شعب باید برای افزایش سودآوری برنامه ریزی داشته باشند

خیرین بانک صادرات ایران مدرسه ٦٠ ساله «ماژین» را از نو می‌سازند

حمایت بانک دی از فعالان اقتصادی در سال جهش تولید

بیمه میهن به پرسش های‌ سهامداران در کنفرانس خبری بورس پاسخ داد

بیمه نامه چاپی در صورت درخواست، در اختیار بیمه گذاران قرار می گیرد

در راستای کسب رتبه نخست بانک صنعت و معدن در پرداخت تسهیلات رونق تولید

سال 99، سال تداوم تحولات بانک ایران زمین

مساعدت 500 میلیون ریالی بانک ایران زمین به ایتام تحت حمایت کمیته امداد

آغاز عملیات ارزی و اتصال به سامانه نیما در بانک ایران زمین

زیرساخت های خدمات فروش سهام عدالت در بانک گردشگری فراهم شد

بیمه‌نامه چاپی در صورت درخواست در اختیار بیمه‌گذاران قرار می‌گیرد

بانک توسعه صادرات ایران تا سقف 15000 میلیارد ریال اوراق گام صادر می کند