گام جدید پتروپارس در افزایش تولید 10 هزار بشکه‌ای از آزادگان جنوبی
دوشنبه 3 خرداد 1400 - 22:22:19
روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران
مدیرعامل گروه پتروپارس گفت: قرارداد حفاری 10 حلقه چاه جدید میدان آزادگان جنوبی بین شرکت پتروپارس و شرکت انرژی دانا امضا شد.

به گزارش خریدار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، حمیدرضا مسعودی با تأکید بر بهره‌برداری حداکثری از توان داخلی در اجرای طرح‌ها و پروژه‌های این شرکت اظهار کرد: این قرارداد در قالب EPDS شامل انجام خدمات مهندسی، خرید، حفاری، خدمات حفاری و تکمیل 10 حلقه چاه جدید امضا شده است و در 16 ماه اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه در این قرارداد، 9 حلقه چاه تولیدی و یک حلقه چاه نیز به‌منظور دفع پساب حفاری می‌شود، تصریح کرد: پیمانکار یادشده از طریق مناقصه و رقابت با دیگر پیمانکاران ذی‌صلاح انتخاب شده است، بر اساس این قرارداد پیش‌بینی می‌شود با استقرار دکل‌های حفاری در مجموع حدود 40 کیلومتر عملیات حفاری انجام شود.
مدیرعامل گروه پتروپارس در مورد نتایج مورد انتظار از بهره‌برداری از این چاه‌ها گفت: طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده با قرار گرفتن این 9 حلقه چاه در مدار تولید روزانه بیش از 10 هزار بشکه در روز بر تولید میدان آزادگان جنوبی افزوده می‌شود و در نتیجه ظرفیت تولید نفت خام کشور افزایش می‌یابد.
مسعودی تصریح کرد: این قرارداد همسو با سیاست‌های کلان اقتصادی و با هدف ازدیاد برداشت از میادین مشترک میان شرکت پتروپارس و انرژی دانا امضا شد تا گام دیگری در جهت تحقق تولید حداکثری در مرحله نخست طرح توسعه میدان مشترک آزادگان جنوبی باشد.
بر اساس این گزارش، میدان آزادگان در جنوب غربی ایران، در 80 کیلومتری غرب اهواز و در نزدیکی شهر سوسنگرد و در مجاورت مرز ایران و عراق قرار دارد. آزادگان جنوبی در واقع بخش جنوبی میدان آزادگان است که مساحتی حدود 440 کیلومترمربع دارد و هدف از اجرای آن تولید تجمعی روزانه 320 هزار بشکه نفت خام و تولید روزانه 197 میلیون فوت‌مکعب گاز طبیعی در فاز نخست و تولید تجمعی روزانه 280 هزار بشکه نفت خام در فاز دوم است. پس از توسعه کامل میدان تولید روزانه 600 هزار بشکه نفت خام در روز می‌رسد.

http://kharidaar.ir/fa/News/6253/گام-جدید-پتروپارس-در-افزایش-تولید-10-هزار-بشکه‌ای-از-آزادگان-جنوبی
بستن   چاپ